Top

Inspiracje jogiczne

 

Nie szukaj szczęścia
działaj
szczęście masz w sobie.

Nie szukaj go na zewnątrz
szczęście – to twój stan wewnętrzny
Świat jest domeną działania.

Żyj sercem
mózg niech ochładza jego żar
ale niech nie gasi.

Nie ma problemów!
Ogląd, osąd!
Decyzja, czyn!

Poczuj serce!
– Ośrodek świata
Pogłębiaj je!
Punkt stanie się kręgiem;
Świat się w nim zmieści
(zamiana kół)

(Ex ambona)
Każą ci wierzyć:
Bóg – to Bóg
A ty – to ty, duszyczko ex nihilo!
(odpowiadam)
Przepaść?
Byt nie ma przepaści
Całość jest całościowa
Wszystkość jest podstawa wszystkiego
Wszystkość jest Twoją najgłębszą naturą
To naprawdę Ty!
– Podoba ci się to
– Zrozumiałeś
Czujesz…

Leon Cyboran


– A number of asanas are mentioned. Which of them is the best?
– One-pointedness of mind is the best posture.

Sri Ramana Maharishi


Nie próbuj zrozumieć.
Nie oczekuj doznań.
Nie czuj się zobowiązany do zachwytu.
Nie trać czasu na wartościowanie.
Po prostu patrz, tylko patrz.

Maciej Sęczawa, malarz


Nie bagatelizuj wartości Niczego. Robić Nic to ważna sprawa, bo można chodzić sobie i przysłuchiwać się wszystkiemu, co można usłyszeć i o nic się nie martwić.

Mały poradnik Kubusia Puchatka


Kochaj i służ całej ludzkości.
Wspieraj każdego.
Bądź szczęśliwy, bądź uprzejmy.
Bądź dynamem niekończącej się radości.
Zauważaj Boga i boginię w każdej napotkanej twarzy.
Nie ma świętych bez przeszłości i nie ma grzeszników bez przyszłości.
Chwal każdego. Jeśli nie możesz kogoś chwalić, pozwól mu odejść z twojego życia.
Bądź oryginalny, bądź twórczy.
Bądź odważny.
Idź odważnie naprzód.
Nie kopiuj innych; bądź silny, bądź uczciwy.
Nie zdawaj się na innych.
Myśl swoją własną głową. Bądź sobą.
Cała doskonałość i wszystkie boskie cechy są ukryte w tobie.
Odkryj je i pokaż światu.
Mądrość także jest już w tobie.
Pozwól jej błyszczeć.
Niech łaska Boga wyzwoli cię.
Niech twoje życie będzie jak róża; w ciszy, przemawia językiem zapachu.

Babaji


Czym jest zdrowie? Jest stanem równowagi, w którym umysł i wszystkie organy ciała pracują w harmonii, a człowiek cieszy się spokojem i szczęściem, bez trudu mogąc wypełniać obowiązki, które nakłada na niego życie. Życie w dobrym zdrowiu to doprawdy wielkie błogosławieństwo.

Swami Sivananda ‘Practice of Yoga’


Joga jest ponadczasową, praktyczną nauka, rozwijającą się przez tysiąclecia i zajmującą się fizycznym, moralnym, psychicznym oraz duchowym zdrowiem człowieka jako całości.

Tak jak wiatr rozwiewa dym i nieczystości w atmosferze, tak pranajama wywiewa nieczystości z ciała i umysłu. Wtedy – jak mówi Patandżali – boski ogień wewnątrz nas samych płonie w całej okazałości, a umysł uzyskuje zdolność do koncentracji i kontemplacji. Trwa to długo. Świt stopniowo rozprasza ciemności.’

B.K.S. Iyengar ‘Światło Jogi’


Nie myślałem o organizacji. Działam indywidualnie. Prowadzenie organizacji to zupełnie inny rodzaj działalności, na całkiem inną skalę. Pozostałem nauczycielem. To, co mnie dziś otacza, zawdzięczam tylko swojemu nauczaniu, które było czyste. To ono przyciągnęło do mnie tylu uczniów.
Wszystkich swoich uczniów z różnych stron świata nauczyłem niezależności. Ofiarowałem wolność każdemu z nich, a zarazem wszystkim. Zdarzają się między nimi konflikty, lecz niech panuje wolność.

B.K.S. Iyengar ‘Yoga Rahasya’ vol.7 no.1


Joga jest czystą nauką jak matematyka, fizyka czy chemia. Joga nie każe w nic wierzyć. Joga mówi: ‘doświadczcie’.

Umysł nie jest czymś oddzielnym od ciała. Jest jego częścią. Jest ciałem, tyle że o wiele subtelniejszym. Stanem ciała, lecz bardzo delikatnym, niezwykle wysublimowanym. Nie uchwycisz go, lecz poprzez ciało możesz na niego wpływać. Również na odwrót: zadziałaj na umysł, a ciało też zareaguje. Pierwsza rzeczą, jaką należy pojąć jest to, że umysł i ciało stanowią jedno. To jedno z największych odkryć Patandżalego. Nowoczesna nauka już to potwierdziła. Ta myśl dotarła na Zachód dopiero niedawno. Mówi się : ‘ciało i umysł’, a tymczasem ta dychotomia jest niesłuszna. Niektórzy użyją określenia ‘psychosomatyczny’, czyli odnoszący się do ciała i umysłu. Te dwa pojęcia nie określają po prostu dwóch funkcji jednego fenomenu. Umysł jest jednym biegunem, ciało drugim. Pracując z jednym, możesz zmieniać drugi.

‘Ciało nie pojmie komunikatów werbalnych. Są one zrozumiałe jedynie dla twojej głowy, jednak dla ciała nie mają one znaczenia. Dopóki świadomość nie do dotrze do najgłębszych zakamarków w twoim ciele, przemiana nie będzie mogła się dokonać. Nic się nie zmieni. Joga nie wierzy w intelektualne zrozumienie, a jedynie w pełne zrozumienie rozpoczynające od poziomu ciała ogarniające całość.

Osho ‘The Path of Yoga’


Jeszcze raz chciałbym wyrazić swoją wdzięczność za praktykę, którą odbyłem tego lata. Przyjemnością było zdobywanie coraz większej kontroli nad swoim ciałem i pogłębianie elastyczności. Co więcej, efekty ćwiczeń są dla mnie odczuwalne podczas koncertów. Nigdy dotąd tak dobrze mi się nie grało, nigdy jeszcze w takim stopniu nie panowałem nad skrzypcami. W ogromnej mierze jest to twoją zasługą.

Yehudi Menuhin w liście do B.K.S. Iyengara, grudzień 1954


Joga jest dla mnie dobrodziejstwem. Pozwala mi znieść wysiłek i napięcie podczas koncertów.

Witold Małcużyński, pianista


Joga praktykowana bez udziału serca nie jest duchowa. Cieszy mnie, że pamiętacie o szczegółach technicznych i stosujecie je, by udoskonalać praktykę. Ale róbcie to z sercem. Zarówno technika jak i serce są niezbędne.

Tworzę jak malarz, który nie zastanawia się, jak ma poprowadzić pędzel, ale po prostu zaczyna malować. Ludzie pytają mnie, w jaki sposób udaje mi się prowadzić zajęcia. Ja nie planuję – ja mam po prostu zdyscyplinowany umysł.

Geeta Iyengar ‘Yogapushpanjali’


Mimo że, postrzegamy siebie w ograniczony sposób, jako umysł i ciało uwięzione w czasie i przestrzeni, istnieje bogactwo duchowej nauki, która twierdzi, że jest inaczej. Jako duch nie jesteś ograniczony przez czas ani przestrzeń, umykasz doświadczeniu. Jako duch jesteś czystą miłością.

Nie ma nic piękniejszego niż naturalność. Aby być autentycznym, człowiek musi być tym wszystkim, czym naprawdę jest – we wszystkich wymiarach. W każdym jest zarówno światło jak i cień, dobro i zło, miłość i nienawiść. Jeśli zdołamy ogarnąć tkwiące w nas przeciwności, i jeśli samoakceptacja w każdym z nas osiągnie taki rozmiar, że nie będzie już nic, czego byśmy się wstydzili lub chcieli ukryć – wtedy dopiero będziemy naprawdę autentyczni.

Za każdym razem, kiedy masz ochotę zareagować w ten sam, typowy dla siebie sposób, zadaj sobie pytanie, czy chcesz być więźniem przeszłości czy pionierem przyszłości. Przeszłość jest zamknięta i ograniczona, przyszłość jest otwarta i bez granic.

Deepak Chopra ‘The Path of Love’

Joga Centrum