Top

5 ćwiczeń, które złagodzą dolegliwości miesiączkowe

Te wszystkie ćwiczenia oparte są na starej sztuce jogi. Sprawdź w tabelce na dole, na jakie dolegliwości należy je stosować.

Janu sirsasana

1. Janu sirsasana (skłon w przód). Jedną nogę odsuń w bok i ugnij, drugą trzymaj prosto. Ułóż na wyprostowanej nodze złożony koc. Pochyl się do niej – głowa ma być wygodnie oparta na kocu. Jeżeli trudno ci przyjąć taką pozycję, weź więcej koców. Oddychaj powoli i głęboko. Wytrzymaj 2 minuty. Powtórz ćwiczenie na drogą nogę.

Sukhasana

2. Sukhasana (pozycja łatwa). Usiądź na kocach, pochyl się do przodu i oprzyj czoło (nie cała twarz) na kocu leżącym na siedzeniu krzesła. Odsuń krzesło trochę od siebie, tak aby tułów był jak najbardziej wyciągnięty. Zamknij oczy, rozluźnij szyję i barki. Oddychaj powoli i głęboko. Pozostań w tej pozycji przez 5 minut.

Supta baddha konasana

3. Supta baddha konasana (pozycja spętanego kąta). Weź 2 długie paski, zepnij je razem by tworzyły okrąg i stojąc załóż je na biodra. Trzymając przed sobą ich przednią część, usiądź z nogami zgietymi, kolanami rozwartymi i stopami złączonymi. Końce pasków zahacz pod stopami. Połóż się na kocu ułożonym w poprzek kręgosłupa z drugim kocem pod głową. Oddychaj powoli i głęboko. Leż tak przez 6 minut.

Savasana

4. Savasana (pozycja trupa). Ułóż trzy koce ‘w schodki’. Tak a by trzeci z nich leżał tylko pod twoją głową. Broda ma być lekko skierowana w stronę klatki piersiowej, barki opuszczone. Rozluźnij całe ciało, a szczególnie mięśnie twarzy. Oddychaj powoli i głęb oko. Pozostań w tej pozycji 10 minut.

Savasana

4. Savasana (pozycja trupa). Ułóż trzy koce ‘w schodki’. Tak a by trzeci z nich leżał tylko pod twoją głową. Broda ma być lekko skierowana w stronę klatki piersiowej, barki opuszczone. Rozluźnij całe ciało, a szczególnie mięśnie twarzy. Oddychaj powoli i głęb oko. Pozostań w tej pozycji 10 minut.

Setu bandha sarvangasana

5. Setu bandha sarvangasana (budowanie mostu). Zwiń jeden koc w wałek, na nim połóż w poprzek drugi złozony koc i usiądź na nich. Miednica powinna leżeć w najwyższym miej scu. Jeżeli czujesz ból w części lędźwiowej kregosłupa, ułóż koce bardziej płasko. Rozluźnij mięśnie. Oddychaj powoli i głęboko. Pozostań w tej pozycji 6-8 minut.

ziołajogaInne sposoby
Obfite krwawienieSupta baddha konasana (pozycja spętanego kąta); Setu bandha sarvangasana (budowanie mostu)
Ból brzuchaHerbata z czarnej malwy: łyżkę kwiatów czarnej malwy zalej 1,5 szklanki wrzątku i odstaw pod przykryciem ma 30 min. Gotuj 3 min. Odstaw na 10 min i przecedź. Pij 3 razy dziennie 1/3 szklanki.Janu sirsasana (skłon w przód); Sukhasana (pozycja łatwa)Kąpiel w ciepłej wodzie z olejkiem lawendowym (15 min.); masaż podbrzusza ruchami okrężnymi, a potem z boku na bok, coraz szybciej – 3 min (5 min odpoczynku i powtórny masaż).
Ból piersiHerbata z kwiatów chabru: łyżkę kwiatów chabru zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 min. Potem odstaw na 15 min i przecedź. Pij 1/3 szklanki naparu 2 razy dziennie.Supta baddha konasana (pozycja spętanego kąta)Dieta bogata w wit. E: przed i podczas miesiączki jedz kiełki pszenicy, muesli, szpinak, suszone śliwki; masaż piersi ruchem okrężnym, olejkiem lawendowym albo cytrynowym.
Ból krzyżaKompres przeciwbólowy: łyżeczkę kory wierzby, po 0,5 łyżeczki liścia brzozy, czarnej porzeczki i kwiatów czarnego bzu gotuj 5 min w 0,5 l wody. Nasącz ciepłym odwarem gazę i przyłóż do krzyża na 15 min.Sukhasana (pozycja łatwa)Lekki masaż lędźwiowego odcinka kręgosłupa ruchem okrężnym; lekka gimnastyka – kilka skłonów i ‘rowerek’, spacer dość szybkim krokiem.
ObrzękiHerbatka mieszana: zmieszaj po 2 dag kwiatu czarnego bzu, liści brzozy i ziela nawłoci. Zalej 3 łyżki ziół 3,5 szklanki wrzątku. Gotuj pod przykryciem 5 min. Odstaw na 15 min i przecedź. Pij 2 razy po 1/3 szklanki.Janu sirsasana (skłon w przód)Dieta bogata w wapń: jedz jogurt naturalny, kefir, sardynki, ser żółty i biały, pij mleko. Używaj jak najmniej soli -przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie.
NerwowośćHerbatka z lipy i melisy: zmieszaj po 2 dag kwiatów lipy i liścia melisy. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 min. Odkryj na 10 min i przecedź. pij 3 razy po 1/3 szklanki.Savasana (pozycja trupa); Sukhasana (pozycja łatwa); Setu bandha sarvangasana (budowanie mostu)Kąpiel ziołowa: zmieszaj po 5 dag kwiatów lawendy, lipy i ziela macierzanki, zalej 3 l wrzątku. Po 15 min przecedź i wlej do wanny wypełnionej wodą – kąp się 10 min; spacer szybkim krokiem.
Ból głowyHerbatka z lawendy: łyżkę kwiatów lawendy zalej 1,5 szklanki wrzątku i parz pod przykryciem 15 min. Odstaw na 10 min i przecedź. Pij 0,5 szklanki 3 razy na dobę.Sukhasana (pozycja łatwa)Masaż usuwający napięcie mięśni: palcami obydwu rąk dotknij środka czoła na linii włosów. Delikatnie uciskaj skórę, przesuwając palce coraz wyżej. Wymasuj tak całą głowę.

Marta Kacprzyk; konsultacja Adam Bielewicz
Olivia, wrzesień 2000

 

Marta Kacprzyk; konsultacja Adam Bielewicz Olivia, wrzesień 2000

Joga Centrum