Top

Asany i pranajama – Maja Kupiszewska

Koi skołatane nerwy, wycisza i usuwa zmęczenie. Dzięki niej jesteśmy sprawniejsi fizycznie i czujemy się młodsi. Zalet ma wiele. 0 czym mowa? 0 jodze. Regularnie uprawiają ją Madonna i Sting, a w Polsce Dorota Stalińska. Czy można ją ćwiczyć w Warszawie, a jeśli tak, to za ile?

Tradycja jogi sięga ponad 2 tys. lat przed naszą erą. Legenda głosi, że stworzył ją bóg Siwa dla swojej żony Parwati, aby utrzymać ją w zdrowiu i urodzie. Słowo joga w sanskrycie, czyli klasycznym języku Indii i hinduizmu, oznacza scalanie, łączenie, wysiłek, ujawnienie, metodę. W ostatnich latach interesuje się nią coraz więcej osób. Do propagatorów jogi należą Madonna i Sting, w Polsce od wielu lat ćwiczą Dorota Stalińska, a także Kora, Magda Umer i Halina Frąckowiak.

– Jogę ćwiczą osoby znane, aktorzy i muzycy. To przemawia do zwykłych ludzi. Ale to nie wszystko. Myślę, że zainteresowanie jogą wynika przede wszystkim z tego, że zaczynamy coraz bardziej dbać o siebie mówi Adam Bielewicz, nauczyciel w Joga! Centrum. – Joga traktuje człowieka całościowo, zajmuje się nie tylko fizyczną kondycją ciała, ale zapewnia równowagę psychiczną.

Osoby ćwiczące uważają, że łączy ona sferę ducha, ciała i umysłu w taki sposób, że zyskujemy zdrowie, spokój i równowagę emocjonalną.

Uprawiając jogę wykonuje się dwa rodzaje ćwiczeń – fizyczne (asany) i oddechowe (pranajama). Asany są ruchami, które rozciągają przykurczone mięśnie i stawy. Ćwicząc je uelastyczniamy kręgosłup i układ mięśniowo-kostny. Ruchy stymulują organy wewnętrzne – poddawane są one lekkiemu masażowi, który pobudza je do wydajniejszej pracy. Wśród wielu pozycji znajduje się m.in. kwiat lotosu i świeca.

Ważnym elementem są ćwiczenia oddechowe (oddychamy nosem, bo pełni on rolę filtru, przez który do płuc dostaje się powietrze już nieco oczyszczone). Odpowiednie oddychanie jest rodzajem masażu dla układu nerwowego, dotlenia mózg, reguluje pracę serca i płuc. Ćwiczenia wykonuje się powoli, wsłuchując się w reakcje ciała – w razie najmniejszego bólu należy je przerwać. Ich rytm dostosowuje się do swoich możliwości, jedną asanę można wykonywać dwie minuty, kwadrans czy nawet pół godziny.

– To naprawdę działa. 0d kiedy uprawiam jogę, czuję się dobrze nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Jestem lekka i zwinna, przestałam mieć problemy z koncentracją. Poza tym ćwiczenia wciągają jak narkotyk, bo niezwykle odprężają i relaksują – opowiada Katarzyna Bienias, która od pół roku uczęszcza na zajęcia jogi w centrum Warszawy.

Aby ćwiczyć jogę nie trzeba wydawać fortuny na odpowiedni sprzęt czy modny strój. Wystarczy wygodne i luźne ubranie (może to być dres, koszulka i spodenki czy legginsy). Niepotrzebne są buty – jogę ćwiczy się boso. Sale, w których prowadzone są zajęcia wyposażone są w drabinki i ławki, niezastąpione w wykonywaniu wielu ćwiczeń. Znajdują się tam też koce, ręczniki, paski, liny, krzesła i klocki ułatwiające prawidłowe wykonywanie niektórych ćwiczeń.

Ćwiczyć może każdy bez względu na wiek – Elżbieta, królowa belgijska nauczyła się stać na głowie w wieku 80 lat. Osoby cierpiące na różne choroby (np. dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa, choroby serca, duża daleko- lub krótkowzroczność, odklejanie się siatkówki, jaskra czy ropne zapalenie uszu, a także wysokie ciśnienie czy doznane niedawno kontuzje) powinny zgłosić je nauczycielowi jogi, który dostosuje dla nich odpowiednie ćwiczenia lub powie, których pozycji nie należy wykonywać. Innych zestawów ćwiczeń wymagają też kobiety w ciąży. Wybierając się na pierwsze zajęcia dobrze jest wiedzieć, że powinno się ćwiczyć nie wcześniej niż trzy godziny po obfitym posiłku. Pić można pół godziny przed ćwiczeniami.

Artykuł ukazał się w Życiu Warszawy 30 października 2001r.
Joga Centrum