Top

B.K.S. Iyengar

B.K.S. Iyengar

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar (14 grudnia 1918 – 20 sierpnia 2014) był jednym z najwybitniejszym współczesnych mistrzów jogi. Mieszkał w Punie w środkowo-zachodnich Indiach, gdzie wraz z córką Gitą i synem Prashantem prowadził swoją szkołę, odwiedzaną przez tysiące uczniów z całego świata.

Z chorowitego dziecka stał się symbolem zdrowia w kulturze indyjskiej i światowej. W wieku 16 lat podjął naukę jogi pod kierunkiem Tirumaliego Krishnamacharyi, a trzy lata później sam został nauczycielem. W bardzo dużym stopniu rozwinął i udoskonalił metodę swojego guru; do końca odkrywał nowe szczegóły i techniki, bazując na wieloletnich doświadczeniach.

Od połowy XX wieku często wyjeżdżał na Zachód. Był tym Mistrzem, który najbardziej przyczynił się do spopularyzowania sztuki jogi (zwłaszcza praktyki asan i pranajam) i podniósł jej praktykę na nieznane dotąd wyżyny precyzji i doskonałości.
Przez całe życie szkolił zastępy nauczycieli, którzy prowadzą nauczanie jego metodą w setkach ośrodków na całym świecie.

Dokonania

Do największych dokonań B.K.S. Iyengara można zaliczyć:

  • stworzenie nowatorskiej metody o naukowej wprost precyzji, potęgującej możliwości rozwoju ciała, umysłu i ducha
  • polepszenie stanu zdrowia i poprawę jakości życia milionów ludzi
  • popularyzację jogi na świecie, na skalę nigdy wcześniej niespotykaną, poprzez liczne podróże, kursy, wykłady i pokazy
  • wyszkolenie wielu wybitnych nauczycieli
  • stworzenie klasycznych podręczników i innych, poświęconych jodze, książek o niedościgłej wartości
  • świadczenie własnym przykładem o skuteczności swojej metody (mimo zaawansowanego wieku doskonałe zdrowie, dynamiczna osobowość, radość życia i umiejętność wykonywania asan jak za młodu).

 

W 2004 roku B.K.S. Iyengar został zaliczony przez tygodnik Time do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. więcej…

Uczniowie

W ciągu ponad 70 lat pracy Iyengar szkolił wiele tysięcy zwykłych ludzi i nauczycieli swojej metody. Uczył znane osobistości, takie jak: Elżbieta królowa Belgii, Yehudi Menuhin, Jiddu Krishnamurti, Aldous Huxley, Witold Małcużyński, Mira Nair (reżyserka “Monsunowego Wesela”).

Najbliższymi jego uczniami, z którymi prowadził szkołę w Punie, są córka Gita i syn Prashant.

Człowiekiem w Polsce, który miał szczęście uczęszczać na zajęcia i intensywne kursy prowadzone przez Mistrza w czasach, gdy jeszcze regularnie nauczał, jest Sławomir Bubicz.

Gita i Prashant

Dwoje spośród sześciorga dzieci Iyengara, córka Gita (ur. 1944) oraz syn Prashant (ur. 1949) całkowicie poświęciło się praktyce i nauczaniu jogi. Razem z ojcem prowadzili i po jego odejściu nadal prowadzą Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie.

Gita Shrimati Iyengar jako dziecko chorowała na przewlekłe zapalenie nerek, które nie poddawało się leczeniu. Praktyka jogi pod kierunkiem ojca uratowała jej życie. Odtąd Gita całkowicie poświęciła się propagowaniu sztuki jogi. W tym celu, podobnie jak jej brat Prashant, wbrew silnej indyjskiej tradycji, nie założyła rodziny.

Ma ogromną wiedzę na temat wpływu jogi na organizm kobiety. Jej książka “Joga – doskonała dla kobiet” jest uważana za najlepszy podręcznik tego typu na świecie.

Posiada doktorat w dziedzinie medycyny ajurwedyjskiej.

Prashant Iyengar poświęcił dla jogi karierę skrzypka. Pierwszy instrument otrzymał od Yehudiego Menuhina, a swego czasu uważany był za jednego z czołowych wykonawców rag indyjskich na skrzypcach.

Pracując w szerokich ramach metody swojego ojca wykształcił własny styl nauczania. Koncentruje się na subtelnych szczegółach, używa pojęć i wyobrażeń pomagających uzyskać głębokie doświadczenia w ciele i umyśle prowadzące do duchowego poznania.

Nawiązuje często do filozofii jogi i jest znawcą starożytnych tekstów jogicznych.

 

Instytut w Punie

Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute (RIMYI) w Punie, w środkowo-zachodnich Indiach, jest najważniejszym centrum hatha-jogi na świecie.

W obecnej siedzibie działa od 1975 r. Jest poświęcony pamięci Ramamani, zmarłej żony Mistrza, która niespodziewanie odeszła w dzień po ceremonii poświęcenia ziemi pod ośrodek. Mówi się, że duch Ramamani wcielił się w Instytut i wspiera jego pracę.

Ośrodek składa się z dwóch sal do ćwiczeń wyposażonych we wszelkie przyrządy i pomoce zaprojektowane przez Iyengara. Główna sala mieści 70, a mniejsza 25 osób ćwiczących. Na dole znajduje się bogato wyposażona biblioteka z książkami o jodze. Obok Instytutu stoi dom Iyengarów.

Budynek RIMYI ma kształt przeciętego na pół ostrosłupa. W projekcie stworzonym przez samego B.K.S. Iyengara zostały symbolicznie zawarte zasady oraz liczby pochodzące z teorii i filozofii jogi.

Adam Bielewicz