Top

Iwona Trojanowska

Dyplomowana nauczycielka jogi

praktykuje vipassanę

Jogę ćwiczę regularnie od 2013 roku. Doskonaliłam swój warsztat w Polsce i w Indiach, uczestnicząc w warsztatach doświadczonych nauczycieli z różnych tradycji.

Praktykowałam pod okiem Sławomira Bubicza.
Jednocześnie kończę kurs nauczycielski Introductory II metodą B.K.S. Iyengara u Konrada Kocota.

Z wykształcenia jestem filozofką i producentką filmową, zawodowo związaną z mediami.
Od 25 lat jestem wegetarianką, ostatnio staram się przestrzegać diety wegańskiej.

Na co dzień praktykuję medytację uważności oddechu i vipassanę.

W nauczaniu sięgam do źródeł hatha-jogi, opierając się na przekazie ojca jogi współczesnej Śri Krishnamacharyi i jego najwybitniejszego ucznia B.K.S. Iyengara. Ta metoda daje możliwość stosowania wielu wariantów asan, dzięki czemu praktyka może być dostosowana do kondycji fizycznej, wieku i stopnia zaawansowania ćwiczących.

W ramach zajęć Joga w pracy w mojej macierzystej firmie proponuję zestresowanym pracownikom codzienny zestaw ćwiczeń oddechowych i różnych wariantów asan do wykonania w warunkach biurowych. Dzięki temu mam okazję zaobserwować niemalże natychmiastowe efekty działania oddechu i praktyki na zwiększenie uważności, koncentracji i redukcji stresu.

Joga jest dla mnie najlepszą formą pracy z ciałem. Początkowo szukałam w niej antidotum na bóle kręgosłupa, stopniowo odkryłam, że ten system może być metodą pracy z trudnymi emocjami, a po latach wiem, że to moja największa życiowa pasja.

W sekwencji dbam o wykonywanie asan zgodnie z rytmem wdechu i wydechu. Uregulowany oddech wpływa na działanie umysłu. Joga nie tylko rozciąga ciało, ale poprzez naturalny masaż w skłonach, skrętach i pozycjach odwróconych poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W odróżnieniu od innych form aktywności fizycznej, praktyka jogi silnie działa na przywspółczulny układ nerwowy. Dzięki temu ciało uwalnia się od napięć i blokad, zwiększa się koncentracja i pojawia spokój umysłu. Systematyczna praktyka asan szybko daje efekty widoczne w życiu codziennym.

Zgodnie z zasadą pratyahary jogin odkrywa swoją prawdziwą naturę, stopniowo uwalniając się od narzuconych mu poglądów i przyzwyczajeń, zaczyna dokonywać świadomych i korzystnych dla siebie wyborów. Tym samym pojawia się akceptacja własnego ciała, zmienia się dieta, następuje rezygnacja z używek i porzucenie wszystkiego, co nie służy fizycznemu zdrowiu i zakłóca wewnętrzną równowagę.

Sama doświadczyłam tych wszystkich pozytywnych zmian, dlatego zachęcam – przyjdź na zajęcia i sam sprawdź, jak działa joga!